סיפורה של צליחה: על שם שמריהו נאבל ז”ל

Speedo סיפורה של צליחה: על שם שמריהו נאבל ז"ל

בשנת 1954, לאחר שבשנים קודמות נערכו מעת לעת משחי צליחה תחרותיים ומשחי צליחה של בודדים, יזם שמריהו נאבל ז”ל, מי ששימש דאז (החל משנת 1944) כרכז מקצועי של “הפועל” בעמק הירדן, את צליחת הכנרת העממית, ויחד עם שותפיו לדרך, ובהם יעקב חסיד ז”ל, הוציאו אל הפועל בחג סוכות, 12 אוקטובר 1954, את צליחת הכנרת העממית הראשונה, כשלנגד עיניהם חזון להפוך את המפעל לאירוע ספורט עממי, רב משתתפים. 

הצליחה הראשונה, ב’פיקודו’ של שמריהו נאבל ז”ל, הוגבלה למשתתפים מגילאי 16 ומעלה בלבד, אשר זינקו בקבוצות קטנות של עשרה שחיינים כאשר לכל אחד מוצמד מספר זיהוי. את הצולחים ליוו סירות דייג עם משוטים המפוזרות במרחקים של 300 מטר לאורך המסלול, וביניהן מספר סירות מנוע עם מצילים מיישובי עמק הירדן.

מסלול הצליחה הראשונה היה מהחוף המזרחי של הכנרת, בין קיבוץ האון ועין גב, אל בית ירח (חוף קבוצת כנרת). דמי ההרשמה לכיסוי הוצאות האירוע עמדו על 2 לירות לחברי “הפועל” ו-3 לירות למשתתפים אחרים. למעוניינים אף הוצעו מקומות לינה עבור 2 לירות נוספות. לכל משתתף שסיים את המרחק הוענקה תעודת וסיכת השתתפות.

הצלחתה של הצליחה העממית הראשונה, בה נטלו חלק כ-226 שחיינים, היתה נקודת הזינוק להתהוותו של מפעל הספורט העממי המתקיים מאז כל שנה, כאשר כבר בשנת 1961 חצה מספר המשתתפים בצליחה את ה-1,000 ומאז המשיך לעלות והוא עומד בשנים האחרונות על כ-10,000 משתתפים ויותר, מקטן ועד גדול.

Speedo סיפורה של צליחה: על שם שמריהו נאבל ז"ל
Speedo סיפורה של צליחה: על שם שמריהו נאבל ז"ל

שמריהו נאבל ז”ל הלך לעולמו בחודש יוני 2018 כשהוא בן 99 שנה, כאשר חזונו מתגשם שנה אחר שנה. במהלך השנים השתתף בצליחות, והאחרונה בהן היתה כשהוא בן 92 שנים. 

חזונו ומהות פועלו בתחום הספורט באותם ימים, משתקפים בדברים הבאים אותם רשם לחניכיו מקיבוץ אפיקים לאחר ש-23 מהם נטלו חלק בצליחה שהתקיימה בשנת 1956:

“אין ספק שזה מספר זעום ביותר בשביל סניף כמו שלנו. הפרס הקבוצתי שזכינו בו, לא צריך להשלות אותנו. היכולת האובייקטיבית של סניפינו היא 50 עד 60 משתתפים במפעל מסוג זה. נדע להבא להופיע במפעלים דומים בצורה הולמת.”

על קשיי הארגון של הצליחות הראשונות, הירידה לפרטים, עד כדי חלוקת האחריות לאספקת מזון בסיסי למסיימי הצליחה בין יישובי העמק, היכן תמתין כל סירה לצולחים ומי יפקד עליה ומה נוסח ההודעה לעיתונות אודות תוצאות הצליחה, ניתן מעט להתרשם מהחומרים המצורפים.